logo_herb_kolor

  

nowajerozolima -- kopia
 

 

Zabytki

Zamek Książąt MazowieckichPod koniec XIV stulecia książę Janusz I Mazowiecki zaczął wznosić murowany zamek, na miejsce budowli drewnianej z XII wieku. Budowę zakończono przed 1410 r. Wysokie i grube na 1,5 m mury zostały przedzielone trzema basztami. Dwie z nich-południowa i zachodnia miały tę samą wysokość co mur- ok. 9m, zaś wieża bramna wznosiła się na ok. 15m. W północnej części powstał dom dla księcia (badacze nie są zgodni czy był on murowany czy drewniany) a na dziedzińcu, gdzie stała świątynia z XII . wybudowano murowany kościół św. Piotra. W późniejszych latach wybudowano tu także prawdopodobnie drewniane budynki mieszkalne i gospodarcze. Zamek wybudowany został w stylu gotycki o czym świadczy m.in. układ cegieł- jedna kładziona wzdłuż , druga w poprzek.

Gdy w 1545 r. Czersk stał się siedzibą królowej Bony rozpoczęto unowocześnianie zamku. Podwyższono wszystkie wieże: wieże bramna o dwie kondygnacje pełniące funkcję obronną. Strzelnice uzyskały, także wieża południowa i zachodnia. Wieża bramna i zachodnia zostały wykończone drewnianymi zwisającymi galeriami, w których znajdowały się otwory dla broni ręcznej. Wysokość hurdycji wynosiła 10m. Odnowiony zamek wraz z podniesionymi wieżami przybrał wygląd godny rodziny królewskiej. Dodatkowo na miejscu pomieszczeń gospodarczych przy północnym murze powstała nowa siedziba królowej. Odnowiono kościół św. Piotra a także wybudowano budynek przy murze południowym.

Wieża bramna została zbudowana na planie czworobocznym. Miała otwór na most zwodzony, a także wąską furtkę dla pieszych. Pierwsza kondygnacja wieży była zapewne pomieszczeniem dla straży, tu także znajdowały się urządzenia do podnoszenia mostu oraz jedno okienko z widokiem na most . Druga - najładniejsza- była izbą burgrabiego zarządzającego zamkiem, podczas nieobecności księcia. Tu widoczne są pozostałości kominków i tynków. Znajdowały się tu dwa okna: z widokiem na most wjazdowy a także nieco mniejsze z widokiem na dziedziniec. Dwie kolejne wraz z hurdycjami były przeznaczone do obrony, świadczyć o tym mogą liczne otwory w ścianach. Wieża miała 20 m wysokości i 8 m szerokości.

Wieża południowa wznosiła się na 21,5 m i miała 8,5 m szerokości o cylindrycznym kształcie. Pełniła m.in. funkcję więzienia, gdyż fundamenty zostały pogłębione a dno wyłożone kamiennymi płytami. Więźniów prawdopodobnie spuszczano na linach z otworu w podłodze na I piętrze, tu też znajdowały się schody na kolejne kondygnacje. Wieża ta była na pewno także strażnicą, gdyż z jej szczytu rozpościera się wspaniały widok na rozległą nadwiślańską dolinę, ma najmniej cech obronnych a także nie ma śladów hurdycji.

Wieża zachodnia była najmniejsza (16,5 m) położona ok. 55m na zachód od wieży bramnej. Spełniała funkcję obronną, lecz w mniejszym stopniu była narażona na ataki niż wieża bramna. Niski parter(piwnica) służył zapewne za pomieszczenie gospodarcze. Na piętrze pierwszym i drugim znajdował się arsenał zamkowy. Ostatnia kondygnacja stanowiła strażnicę, cztery okna umożliwiały obserwację podgrodzia, osady i traktu.

Dziś można zobaczyć wszystkie trzy wieże. Baszta wjazdowa jest udostępniona do zwiedzania. Zachowały się tam oryginalne oraz sklepienie między kondygnacjami (zrekonstruowane w latach 1928-29).Również można wejść do wieży południowej. Nie zachowały się sklepienia. Poruszamy się po zniszczonych schodach, a ona sama ze szczytu przypomina nam studnię. Zachowała się także duża część murów północnych oraz wschodnich. Nie zachował się mur obwodowy między basztą południowa a zachodnią, kościół, mosty zwodzone oraz budynki mieszkalne i gospodarcze.

 

Kościół pod wezwaniem Przemienienia PańskiegoKościół parafialny pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego został zbudowany w latach 1805-1806, z cegły pochodzącej z rozbiórki zamku. Jest on zadość uczynieniem rządu pruskiego za zabranie parafii wsi Linin.

Kościół został zbudowany na planie prostokąta w stylu neobarokowym. Pod koniec XIX wieku dobudowano zakrystię i skarbiec, a także wieżę, na której szczycie znajduje się dzwon konsekrowany 23 września 1956 roku.

Rzeźbiony drewniany ołtarz wykonany w 1901 roku zdobiony jest przez obrazy: „Przemienienie Pańskie” oraz „Matka Boża Częstochowska”.„Interesująca jest również, pochodząca z początku XIX wieku, klasycystyczna chrzcielnica o kształcie kulistym oraz drewniana ambona, wykonana w połowie XIX wieku przez Wojtasika z Warki”.

Obok kościoła usytuowana jest plebania, wybudowana przez ks. Stanisława Godlewskiego w 1884 roku. Umieszczone są tu akta metrykalna od 1680 roku.Warto również wspomnieć o cmentarzu położonym niedaleko kościoła, gdzie znajduje się murowana kapliczka z połowy XIX wieku. Do niej, jeszcze w 1858 roku przybywali pielgrzymi.

Na terenie parafii prowadzona jest świetlica środowiskowa, organizowana przez Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Rodzinie.Dzieci po zajęciach szkolnych mogą przyjść odrobić lekcje, pobawić się, zjeść kanapkę.

 

Jezioro Czerskie
 


Z dniem 11- go grudnia 1949 roku Jezioro Czerskie zostało uznane za pomnik przyrody.

Jezioro wraz z roślinnością nadbrzeżną i terenami bagiennymi położone jest na obszarze ok 9,0 ha. Teren ten jest istotnym elementem krajobrazu doliny rzeki Wisły. Tworzy obramowania odcinka skarpy wislanej, zwieńczonej ruinami Zamku Książąt Mazowieckich.

 

 

 

LCK(1)

ZP

Partnerzy:

 zpwc1-k_i_s_logo

Miasta partnerskie:

carworzelcampagna

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2012 - Gmina Góra Kalwaria