logo_herb_kolor

  

nowajerozolima -- kopia
 

 

 Walory przyrodnicze

„Soczysto zielone łąki, kwitnące jabłonie, jezioro z żółtymi pierścieniem kaczeńców i parą łabędzi. (...) Białe i bladoróżowe korony jabłoni tworzą przepyszny kontrast z żółtym kobiercem mleczy.”- Tak ujmujący krajobraz można właśnie ujrzeć w Czersku.

Obecnie miasto jest oddalone od koryta Wisły o ok. 2 km, lecz działalność rzeki na przestrzeni wieków stworzyła wiele tarasów i liczne starorzecza, pozostawiając warstwy żyznych mad. Mieszkańcy Czerska już od czasów królowej Bony, zakładali na tych terenach ogrody, sady i winnice. Ta tradycja przetrwała do dziś.

„Atmosfera wokół starorzeczy jest inna. Kępy nadbrzeżnych krzewów tętnią życiem. Świergot ptaków, nawoływanie kukułki, rechot żab składają się na swoistą symfonię natury. Całość brzmi jak genialna próba przed wielkim koncertem. Tylko łabędź majestatycznie pływający po jeziorku nie uczestniczy w tym przedstawieniu.”

Wspiąwszy się na wzgórze zamkowe, roztacza przed nami swe uroki, malownicza dolina Wisły. Ze szczytów wież widać niezwykłą szachownicę pól, łąk i sadów. „Ten wyjątkowy pejzaż z imponującym średniowiecznym zamkiem stanowiącym jeden z symboli Mazowsza, śmiało może konkurować z górskimi fortecami w Czorsztynie lub Niedzicy.”

 

LCK(1)

ZP

Partnerzy:

 zpwc1-k_i_s_logo

Miasta partnerskie:

carworzelcampagna

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2012 - Gmina Góra Kalwaria