logo_herb_kolor

  

nowajerozolima -- kopia
 

 

Muzeum ojca Stanisława Papczyńskiego

ul. O. Stanisława Papczyńskiego 6
05-530 Góra Kalwaria

Muzeum otwarte codziennie w godz. 10-12 i 14-16.
Zapraszamy osoby indywidualne i grupy (do 20 osób)
Szczegółowe informacje: tel. 507 46 50 43
www.papczynski-kanonizacja.pl
www.kustosz.marianie.pl

foto. ks. Jan Rokosz MICDom Pielgrzyna przy Wieczerniku na Mariankach, w ktorym powstaje Muzeum o. PapczynskiegoMuzeum mieści się w domu księży marianów przy kościele Wieczerzy Pańskiej na Mariankach.
O. Stanisław Papczyński, założyciel zgromadzenia marianów, urodził się w 1631 r. w Podegrodziu na Sądecczyźnie. W młodości wstąpił do zakonu pijarów, gdzie przyjął imię Stanisław od Jezusa i Maryi. Po 16 latach opuścił ten zakon, by w 1673 r. założyć własne zgromadzenie, któremu zlecił szerzenie kultu Niepokalanego Poczęcia, modlitwę za zmarłych i pracę w parafiach. Zmarł w opinii świętości 17 września 1701 r. w Górze Kalwarii koło Warszawy.
16 września 2007 roku w Licheniu miała miejsce beatyfikacja o. Stanisława Papczyńskiego.
5 czerwca 2016 roku w Rzymie miała miejsce kanonizacja o.Stanisława Papczyńskiego

Sanktuarium Św. o. Stanisława Papczyńskiego - Wieczernik na Mariankach
sanktuariumgrob papczynskiegosanktuarium mariankimarianki parkPołożony na uboczu Wieczernik powstał wraz z Nową Jerozolimą i miał symbolizować tajemnice Wielkiego Czwartku. Biskup Wierzbowski osadził w kościółku marianów. Wraz z jedenastoma braćmi przybył do Góry ojciec Stanisław Papczyński. Sprowadzeni przez biskupa zakonnicy mieszkali w pojedynczych celach dobudowanych wokół kościółka.
W Wieczerniku spoczywają doczesne szczątki Świętego i z tej racji kościół ten uznawany jest za sanktuarium zgromadzenia.

 

LCK(1)

ZP

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2012 - Gmina Góra Kalwaria