logo_herb_kolor

  

nowajerozolima -- kopia
 

 

Miasta Partnerskie

100px-Coat_of_VorzelVorzel 
Kraj: Ukraina
Lokalizacja: Obwód Kijowski
Obszar: ponad 35 km2
Populacja: ok. 6152

Strona internetowa: http://www.vorzel.kiev.ua/
O mieście:
Vorzel to miasto uzdrowiskowe, położone w odległości ok. 40 km. od Kijowa. Miasto oferuje malownicze krajobrazy, około 500 ha zajmują parki leśne i rezerwaty. Uzdrowisko znane jest z leczenia chorób układu krążenia i układu nerwowego. Rozwój Vorzela przyspieszył pod koniec XIX wieku, kiedy w 1898 roku rozpoczęto budowę linni kolejowej Kowel-Kijów.
Pierwszy sanatorium dla 60 kuracjuszy powstało w 1932 roku. W trakcie II wojny prawie wszystko zostało zniszczone, ale zaraz po wyzwoleniu zaczęto bardzo szybko odbudowę uzdrowiska.
Współpraca z ukraińskim miastem została zapoczątkowana w 2007 r. przez Ambasadora Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej Aleksandra Motsyka, który zaproponował wizytę przedstawicieli miasta Vorzel w Górze Kalwarii.
Podczas sesji Rady Miejskiej dnia 28 listopada podjęta została uchwała Nr.140/XII/2007 w sprawie nawiązania współpracy pomiędzy Gminą Góra Kalwaria a miastem Vorzel na Ukrainie.
Umowę partnerską obaj burmistrzowie podpisali niebawem po podjęciu uchwały. Zakres umowy obejmował wzajemne kontakty samorządu lokalnego w ramach współpracy w obszarze kultury, sztuki, sportu i turystyki oraz edukacji, ochrony zdrowia, rolnictwa, ekologii i przemysłu.
W ramach partnerstwa, organizowane są m.in. wyjazdy przedstawicieli samorządu, uczniów, nauczycieli, sportowców, przedsiębiorców i innych organizacji pozarządowych.____________________________________________________________________________________________________________
Simbolo Comune CLCampagna Lupia
Kraj: Włochy
Lokalizacja: Wenecja Euganejska
Obszar: 87km2
Populacja:6288
Strona Internetowa:http://www.comune.campagnalupia.ve.it/

O mieście:
Campagna Lupia to miejscowość o charakterze głownie rolniczym, w mieście jest słynne muzeum archeologiczne oraz kościół Świętej Marii w stylu romańskim pochodzący z XIII wieku.W okolicach Camapgna Lupia jest wiele gosodarstw rybnych wśród nich: Serraglia, Contarina, Averto.
Współpraca między gminą Góra Kalwaria a Campagna Lupia rozpoczęła się 2 lipca 2011r.
____________________________________________________________________________________________________________


 

logoZwiązek Polaków w Kalabrii  zorganizował kilkanaście prestiżowych imprez kulturalnych promujących Polskę, polską kulturę, sztukę i język.W latach 2006-2008 z inicjatywy Związku odbyło się w Reggio Kalabria kilka prestiżowych wystaw poświęconych sylwetce i pontyfikatowi polskiego papieża Jana Pawła II. Były to: ekspozycja rzeczy liturgicznych, osobistych i darów papieża Jana Pawła II, wystawa malarska z prywatnych kolekcji Jana Pawła II oraz cztery wystawy filatelistyczne i numizmatyczne poświęcone Janowi Pawłowi II.

W czerwcu 2008 roku z inicjatywy ZPwK zainaugurowano sekcję polską w Bibliotece Miejskiej w Reggio Kalabria. W wydarzeniu uczestniczyła senator Barbara Borys-Damięcka (była to pierwsza wizyta Senatora RP w stolicy Kalabrii od początków istnienia miasta - VIII w. p.n.e.) oraz przedstawiciele Ambasady RP w Rzymie, polskich konsulatów w Rzymie i w Mediolanie oraz władz lokalnych. Polska biblioteka szybko pozyskała rzesze stałych czytelników, zarówno Polaków, jak i Włochów. Wypożyczanych jest rocznie kilkaset pozycji. Zbiór stale jest wzbogacany dzięki pomocy Ministerstwa  Spraw Zagranicznych, Senatu RP i osób prywatnych.

 

W 2009 roku Związek zorganizował seminaria naukowe w Liceum im. A. Volta i na Uniwersytecie Meditteranea w Reggio Kalabria, połączone z wystawą fotograficzną o Polsce. Wśród prelegentów i honorowych gości był minister RP Aleksander Hall.
W 2010 roku dzięki ZPwK współpracującemu z Instytutem Polskim w Rzymie w Teatrze Miejskim im. F. Cilea odbył się koncert z okazji 200-lecia urodzin Fryderyka Chopina w wykonaniu pianisty Marka Szletera. W tym samym czasie miało miejsce w Reggio Calabria Pierwsze Spotkanie Polonii Południowych Włoch. W dwudniowych uroczystościach brali udział przedstawiciele: polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ambasady RP i Wydziału Konsularnego w Rzymie, władz lokalnych oraz zaproszeni goście z Sycylii, Kalabrii i Veneto.

W kolejnym roku Związek zorganizował dwa duże koncerty: w Teatrze Miejskim w Reggio Calabria oraz Sali EXPO w Pedała na Sycylii (we współpracy ze Stowarzyszeniem Amici dell’Europa) z udziałem pianisty Marcina Głucha i sopranistki Anny Kostrzyńskiej. Koncert odbył się z okazji 220-lecia Konstytucji 3 Maja i 150-lecia Zjednoczenia Włoch (2011 r.).

Początek współpracy między Gminą Góra Kalwaria a Związkiem Polaków w Kalabrii datuje się na 4.05.2015r.

 

LCK(1)

ZP

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2012 - Gmina Góra Kalwaria