logo_herb_kolor

  

nowajerozolima -- kopia
 

 

Uczniowski Klub Sportowy "Akademia Sportu" w Baniosze

 

Sekcja: Zapasy
ul. Szkolna 1, Baniocha

Prezes: Marek Pawlak (504 228 327)
Trenerzy: Piotr Pastuszek (519 896 784), Dariusz Kański (782 979 877)
Trener koordynator: Ryszard Głowacki

Zajęcia w UKS „Akademia Sportu” są bezpłatne!


Początki zapasów sięgają czasów starożytnych, były jedną z dyscyplin igrzysk w starożytnej Grecji. Zapasy są sportem walki, w którym każdy z zawodników stara się zdobyć przewagę nad drugim za pomocą rzutów, trzymań i dźwigni. Omijając potencjalnie śmiercionośne techniki zapasy mają oblicze rytualnej walki, ale podstawy tego sportu walki są ściśle związane z wojskową walką wręcz oraz systemami samoobrony. Bardzo ważne cechy dobrego zawodnika w tym sporcie to: siła, szybkość oraz doświadczenie. Walki zapaśnicze odbywają się na okrągłej macie pomiędzy zawodnikami w jednakowej kategorii wagowej, jeden w czerwonym trykocie, drugi w niebieskim.

Zapasy dzielą się na style. Podstawowe rozgraniczenie to podział na styl wolny i klasyczny. W tym pierwszym możliwe są chwyty za nogi a w klasycznej odmianie dozwolone są wyłącznie chwyty powyżej pasa. W zapasach zabronione są wszelkie techniki sprawiające potencjalne zagrożenie dla zdrowia przeciwnika, np.:  znane z Judo dźwignie czy duszenia.

Najlepszymi polskimi zapaśnikami ostatnich lat są: Andrzej Wroński, Kazimierz i Józef Lipieniowie, Andrzej Supron, Włodzimierz Zawadzki, Ryszard Wolny oraz Marek Garmulewicz.

 
 

 

LCK(1)

ZP

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2012 - Gmina Góra Kalwaria