logo_herb_kolor

  

nowajerozolima -- kopia
 

 

Legendy, historia herbu.

 
 

 

Legenda o powstaniu Nowej Jerozolimy, 

 

 

dziś Góry Kalwarii

 

 

herb WEKTORY 2016_poprawiony_6

 


Jak mówi legenda, w drugim dniu Bożego Narodzenia 1668 r., nad wioską Górą, miało miejsce niezwykłe zjawisko. Był mroźny, grudniowy ranek. Mieszkańcy wychodzili właśnie z porannej mszy, po niebie zaczęły przebiegać pierwsze promienie słoneczne. Ogromna, złocista kula unosiła się coraz wyżej, by nagle stanąć w miejscu u dołu krzyża, który niespodziewanie ukazał się na niebie. Księżyc ustępujący miejsca słońcu zatrzymał się w połowie krzyża, kształtem swym przypominając serce. W chwilę potem przesunął się nad krzyż. Choć to niezwykłe zjawisko nastąpiło o świcie, słońce i krzyż pojawiły się po przeciwnej stronie nieba – na zachodzie. O tym cudownym wydarzeniu mieszkańcy długo rozpowiadali. Ci nieliczni, którzy je widzieli, byli przekonani, że to sam Bóg wyznaczył Górę na Nową Jerozolimę, tak jak to św. Jan przewidział w Apokalipsie.

Tak powstała Nowa Jerozolima, która z czasem  przerodziła się w Górę Kalwarię, pamięć zaś o okolicznościach niezwykłego zdarzenia została uwieczniona w herbie miasta.

 

 

 

Symbolika herbu Góry Kalwarii
 

 

Herb dla miasta zaprojektował biskup Stefan Wierzbowski, a miastu nadał go w 1670 r. król Michał Korybut Wiśniowiecki.

 

ksiezyc

slonce

Księżyc i Słońce - ciała niebieskie będące świadkami wizji na niebie, nad wsią Góra. Symbole dnia i nocy wskazujące na krzyż, który ma być widoczny, uznawany i czczony w Nowej Jerozolimie o każdej porze.


krzyz

Krzyż - znak Zbawienia dokonanego przez mękę i śmierć na Krzyżu, oraz Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.


serce

Serce przedstawione z wbitymi czterema gwoźdźmi - uosobienie Jezusa Chrystusa - Zbawiciela, symbol miłości zbawczej i ofiarnej.


trawa

 

Ziemia - (pagórki i wzniesienia) to znak Góry, wzniesienia zwanego Kalwarią, gdzie stał kościół św. Krzyża. To również symbol Ziemi Czerskiej i Ziemi Mazowieckiej - całego regionu województwa mazowieckiego.
 

 

 

 

LCK(1)

ZP

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2012 - Gmina Góra Kalwaria