logo_herb_kolor

  

nowajerozolima -- kopia
 

 

Co warto zobaczyć

Zabytki Góry Kalwarii

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża (przecięcie ulic Kalwaryjskiej i Pijarskiej)
Kosciol na GorceKosciol na  Gorce
Dawna kaplicy Piłata, dziś potocznie zwanego kościołem „Na Górce”.  Świątynię konsekrowano w 1679 roku, pod koniec XVII wieku została przebudowana po raz pierwszy, ostatnich zmian dokonano w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Wymieniono wówczas więźbę dachową i pokryto ją blachą oraz dobudowano w formie kapliczek dwa boczne portale stożkowe.  W podziemiach kościoła znajduje się sarkofag z ciałem biskupa Stefana Wierzbowskiego, a przed świątynią, na niewielkim dziedzińcu umieszczony jest nagrobek założyciela miasta.

Kościół parafialny (ul. bł. Ks. Sajny 2)
kosciol
Ufundowany w 1755 roku przez marszałka wielkiego koronnego Franciszka Bieliński. Projektantem świątyni był Jakub Fontana. W 1952 roku prymas Stefan Wyszyński powierzył parafię zakonowi marianów.

 

 

Kaplica św. Antoniego (położona na tyłach kościoła parafialnego)
kaplica_sw_Antoniego_dzrodelko sw_AntoniegoPierwotna kaplica została zbudowana w połowie wysokości skarpy wiślanej, przy dawnym zjeździe do przewozu przez Wisłę przez biskupa Wierzbowskiego, który umieścił w niej drewniany posąg świętego. Istniejący dziś kościółek w stylu barokowym został wzniesiony przez ks. Franciszka Zambrzyckiego pod koniec XVIII w.

Wieczernik na Mariankach  - Sanktuarium św. Stanisława Papczyńskiego
DSC_0357
DSC_1722Położony na uboczu Wieczernik powstał wraz z Nową Jerozolimą i miał symbolizować tajemnice Wielkiego Czwartku. Biskup Wierzbowski osadził w kościółku marianów. Wraz z jedenastoma braćmi przybył do Góry ojciec Stanisław Papczyński. Sprowadzeni przez biskupa zakonnicy mieszkali w pojedynczych celach dobudowanych wokół kościółka.
W Wieczerniku spoczywają doczesne szczątki Świętego i z tej racji kościół ten uznawany jest za sanktuarium zgromadzenia.
Więcej informacji na stronie www.papczynski.pl


Muzeum Świętego Stanisława Papczyńskiego
Dom Pielgrzyna przy Wieczerniku na Mariankach, w ktorym powstaje Muzeum o. Papczynskiegofoto. ks. Jan Rokosz MIC
Muzeum mieści się w domu księży marianów przy kościele Wieczerzy Pańskiej na Mariankach. O. Stanisław Papczyński, założyciel zgromadzenia marianów, urodził się w 1631 r. w Podegrodziu na Sądecczyźnie. W młodości wstąpił do zakonu pijarów, gdzie przyjął imię Stanisław od Jezusa i Maryi. Po 16 latach opuścił ten zakon, by w 1673 r. założyć własne zgromadzenie, któremu zlecił szerzenie kultu Niepokalanego Poczęcia, modlitwę za zmarłych i pracę w parafiach. Zmarł w opinii świętości 17 września 1701 r. w Górze Kalwarii koło Warszawy.
16 września 2007 roku w Licheniu miała miejsce beatyfikacja o. Stanisława Papczyńskiego.
5 czerwca 2016 roku w Rzymie miała miejsce kanonizacja o.Stanisława Papczyńskiego
Ratusz (ul. 3 Maja 10)
DSC_083919Powstał w XIX wieku. Projektantem był Bonifacy Witkowski, ale swoje uwagi naniósł także znany architekt Henryk Marconi.   W 1836 roku dobudowano na tyłach ratusza zaprojektowane także przez Witkowskiego  pomieszczenie na kramy, tzw. jatki.  Zniszczony w czasie II wojny światowej budynek odbudowano w latach 1950-1951. W części centralnej Ratusza znajduje się balkon, którego balustrada pochodzi z XIX wieku.
Obecnie w Ratuszu ma swoją siedzibę burmistrz miasta i gminy oraz Urząd Stanu Cywilnego, a w odrestaurowanych pomieszczeniach dawnych jatek znajdują się zakłady usługowe.
Dawne Kolegium Pijarów obecnie  Dom Pomocy Społecznej im. Waleriana Łukasińskiego (ul. Szpitalna 1)
01_dps2_lo
Ufundowane w 1675 r. przez biskupa St. Wierzbowskiego do 1806 r. służyło okolicznej młodzieży szlacheckiej. W 1819 r. budynki przeznaczono na koszary dla wojska rosyjskiego. W 1840 roku w opuszczonym przez carskie wojsko kolegium powstał Dom Przytułku Starców i Kalek. W latach sześćdziesiątych XIX wieku kolegium rozbudowano według projektu Henryka Marconiego. Teren, na którym znajduje się obecnie  DPS  (8 ha) otacza zbudowany w 1935 roku ceglany mur.


Budynek dawnej synagogi (ul. Dominikańska)
DSC_0856
DSC_0860Zbudowany około 1902 roku na miejscu poprzedniej drewnianej. Po drugiej wojnie światowej w budynku mieściły się sklepy i wytwórnia wód gazowanych. Z dawnego wystroju domu modlitwy zachowały się żeliwne słupy podtrzymujące płaski strop.


Dwór cadyka i Dom Modlitwy (ul. Dominikańska 10/12)
Zydowski dom modlitwy przy ul_Pijarskiej, fot_ Arkadiusz Strzyzewski-1
Założycielem dynastii cadyków z Góry Kalwarii był osiadły w niej około 1859 roku Izaak Meir Alter. To dla niego zbudowany dom zwany dworem cadyka wraz z domem modlitwy przeznaczonym dla odwiedzających cadyka chasydów. Ruch żydowskich pielgrzymów był tak duży, że pod koniec XIX wieku wybudowano kolejkę wąskotorową z Warszawy do Góry Kalwarii. Żydzi górnokalwaryjscy w czasie drugiej wojny światowej zostali w 1941 roku wywiezieni do getta warszawskiego i niemal wszyscy zginęli.


Zabytki Czerska

Zamek Książąt Mazowieckich
Zamek_ksiazat_mazowieckich_w_Czersku_1
Zbudowany na przełomie XIV i XV wieku przez księcia mazowieckiego Janusza I.  Zamek miał duże znaczenie militarne, jego mury zewnętrzne miały grubość 2 m, a wysokość około 8 m. W  1526 roku stał się własnością królewską i podlegał królowej Bonie.Po raz pierwszy zamek został poważnie zniszczony w czasie najazdu szwedzkiego (1656 r.) Próbę odbudowy podjął w drugiej połowie XVIII w. starosta czerski marszałek wielki koronny Franciszek Bieliński, powstał wówczas most nad fosą, jednak w niedługim czasie ziemia czerska znalazła się pod zaborem pruskim i zamek został zrujnowany.
Do dzisiaj zachowała się większość murów zamkowych oraz trzy wieże, z których można podziwiać panoramę Doliny Czerskiej.

Kościół pw Przemienienia Pańskiego
3657180_kosciol-w-czersku
Kościół został wzniesiony na początku XIX w.


 więcej infomacji dot. Czerska i zamku na
www.gorakalwaria.pl/651-48e0e3b0e6c70.html

 

POMNIKI PRZYRODY

 

LCK(1)

ZP

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2012 - Gmina Góra Kalwaria