logo_herb_kolor

  

nowajerozolima -- kopia
 

 

Communio Graphis

 
Grupa plastyczna Communio Graphis powstała jesienią 1991 roku z inicjatywy Stefana Lisowskiego – artysty rzeźbiarza i malarza, Ryszarda Wysockiego – instruktora plastyki, członka Warszawskiego Stowarzyszenia Artystów Plastyków i Ks. Jarosława Gamrota – Marianina, absolwenta Liceum Plastycznego w Krakowie.
 

Grupa skupia zakochanych w sztuce profesjonalistów i amatorów: malarzy, rzeźbiarzy, grafików, gobeliniarzy i fotografików.
Początki były trudne ponieważ grupa nie miała swojej pracowni oraz brakowało funduszy na rozwinięcie działalności. Miłośnicy sztuk pięknych spotykali się u Pana Stefana Lisowskiego w jego małym, letniskowym domku. Tu pod okiem Mistrza uczyli się malować , rysować , rzeźbić. Chętnych do nauki zaczęło przybywać i wynajęcie lokalu na pracownię stało się konieczne. Wtedy z pomocą przyszli Księża Marianie z tutejszej parafii, którzy wygospodarowali salkę katechetyczną oddając ją nieodpłatnie do dyspozycji twórcom. Uroczyste otwarcie pierwszej pracowni nastąpiło 11 stycznia 1992 r. W otwarciu uczestniczyło ponad 20 osób. Jeden z członków grupy – Andrzej Kłos tak wspomina pierwszą pracownię:
„Pracownia usytuowana w jednym z pomieszczeń klasztoru ks. Marianów powoli wypełniała się najróżniejszymi rupieciami i meblami tworząc prawdziwie „cyganeryjną” atmosferę. Były tam także (do rupieci nie należące) dwa XVII-wieczne , pyzate i nieco odrapane anioły, za czasów swojej świetności zdobiące stary ołtarz główny w parafialnym kościele. Nieopodal „pracowni”, w „dolnym kościele” odbyły się dwie pierwsze wystawy grupy. Góra Kalwaria nigdy przedtem nie widziała takich wernisaży.”

Pierwsza wystawa w podziemiach kościoła parafialnego w październiku 1993 r. spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. W następnym roku twórcy z Communio Graphis prezentowali już swoje prace na wystawach: w Ośrodku Kultury w Piasecznie, w szkole w Chylicach, w Czersku podczas Mazowieckiego Święta Duchów i ponownie w podziemiach kościoła parafialnego.

Pracownia w salce katechetycznej istniała do 1995 roku, kiedy to rozpoczęła się przebudowa i kapitalny remont pomieszczeń klasztornych. Przez następne 3 lata zajęcia odbywały się przeważnie w Kaczym Dole u Pana Stefana Lisowskiego. Tylko na krótki okres w 1997 roku grupa przeniosła się do świetlicy Spółdzielni Mieszkaniowej.

W grudniu 1997 roku Communio Graphis zaprezentowała swoje prace na wystawie tematycznej „Kapliczka przydrożna” w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce. Inicjatorem przywrócenia motywu drewnianej kapliczki przydrożnej w krajobrazie polskim był Stefan Lisowski. Kapliczki są świadectwem naszej tradycji kulturowej, głębokiego poczucia piękna tkwiącego w ludzie. Latem 1997 roku, podczas pleneru w Chełmie Stefan Lisowski napotkał kapliczkę murowaną z cegły, okradzioną z figurki. Postanowił na jej miejsce postawić nową, wyrzeźbioną z jednego pnia drewna, której nikt nie będzie mógł zdemontować. Po powrocie do Góry Kalwarii zainteresował tym tematem swoich przyjaciół z grupy „Communio Graphis”. Powstało wiele wspaniałych prac, które znalazły się na wspomnianej wystawie.

W styczniu 1998 roku Władze Miasta doceniając dotychczasową działalność twórców zrzeszonych w Communio Graphis przyznały im lokal przy ul. Pijarskiej 40 (dzisiejsza pracownia i galeria grupy).

W 2000 roku grupa powróciła do tematyki sakralnej wystawą „Milenijną” w Kościele na Górce w Górze Kalwarii. Wystawa ta podobnie jak „Kapliczka przydrożna” stała się trwałą wizytówką Communio Graphis. Przez 16 lat swojej działalności plastycy z Góry Kalwarii uczestniczyli w ponad 80 wystawach. Prezentowali prace nie tylko w swoim rodzinnym mieście ale również w Warszawie, Piasecznie, Warce, Chełmie, Stoczku Klasztornym. W galerii organizowane były także wystawy zaprzyjaźnionych artystów: Anny Lisowskiej, Zbigniewa Czajkowskiego, Brunona Nastałego, Leokadii Nastały, Teodory i Stanisława Kurków, Sławomira Przybysza, Janusza i Teresy Maśników, Krystyny Bachanek, Bożeny Czerskiej, Wiesława Grendusa, Juliana Henisza, Stowarzyszenia „Pasja” z Chełma, Grupy „Piaseczno”, Grupy „Kozienice”.

Niezależnie od działalności artystycznej prowadzone są również zajęcia plastyczne dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych.

Od 1997 roku Communio Graphis działa w strukturach Ośrodka Kultury w Górze Kalwarii.
Obecnie funkcję opiekuna grupy pełni uczeń profesora Lisowskiego Jan Drewicz.

 
 
 

STEFAN PAWEŁ LISOWSKI
( zmarł 27 marca 2010r. w wieku 82 lat)
Wólka Dworska 68b, 05-530 Góra Kalwaria

Stefan Paweł Lisowski absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Studia rozpoczął w roku 1952 na Wydziale Rzeźby w pracowni prof. Mariana Wnuka uzyskując dyplom w roku 1958.]
Poza rzeźbą, malarstwem, medalierstwem, ceramiką, grafiką, projektowaniem sprzętu liturgicznego - kolejną pasją  była pedagogika.
W latach 1958-1969 pracował w Państwowym Liceum Techniki Teatralnej w Warszawie, a od 1969r prowadziłz ajęcia w Państwowym Ognisku Artystycznym.
Otaczali go artyści i ci którzy chcięli nimi zostać, chłonęli subtelne wskazówki poznając arkana sztuki. Otoczony młodzieżą zawsze miał czas dla innych dzieląc się zdobytą wiedzą i doświadczeniem. Zawsze z pokorą wobec sztuki.
W malarstwie pełnym ekspresji był przede wszystkim kolorystą. To kolor emanuje, tworzy obrazy odróżniające się od prac innych twórców.
Od 1991r był założycielem i opiekunem grupy "Communio Graphis" wspierając swoimi umiejętnościami, doświadczeniem a także siłą ducha twórców z Góry Kalwarii.
W twórczości chętnie nawiązywał do tematów sakralnych. Brał udział w wielu indywidualnych i zbiorowych wystawach. Był również zapraszany na Ogólnopolskie Warsztaty Plenerowe w charakterze konsultanta. Jest m. in. autorem prac:
- projekt sztandaru Miasta i Gminy Góra Kalwaria
- projekt herbu powiatu Piaseczno.
 

 

 

LCK(1)

ZP

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2012 - Gmina Góra Kalwaria