logo_herb_kolor

  

nowajerozolima -- kopia
 

 

Muzea regionalne

 Prywatne muzeum regionalne
Państwa Bożeny i Wojciecha Prus-Wiśniowskich
w Górze Kalwarii
ul. Marianki 41a, 05-530 Góra Kalwaria
Kontakt: tel./fax: 22 72 73 726,  504 742 690
Muzeum jest otwarte we wszystkie dni tygodnia, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym z właścicielami placówki.

Muzeum założyli w 1987 roku Bożena i Wojciech Prus-Wiśniowscy, członkowie Towarzystwa Miłośników Góry Kalwarii i Czerska. Usytuowane  jest  na Mariankach, na niewielkim wzniesieniu  zwanym „Syjonem", na którym w latach 1675-1794 stały zabudowania klasztorne i kościół dominikański pod wezwaniem „Domku Maryi”. Obiekty sakralne strawił pożar w 1794 roku a w roku 1816 kongregacja zakonna została przeniesiona do Piotrkowa Trybunalskiego i Krakowa. W obecnym czasie w głębi ziemi widoczne są fragmenty fundamentów zabudowań kościelno-klasztornych (kościoła z domkiem MB Loretańskiej i klasztoru) oraz ślady pochówków zakonników i dobrodziejów. Teren okalający dawny Syjon porasta 50-letni drzewostan - niektóre gatunki drzew przywożone były z wielu krajów Europy i miejsc szczególnie znaczących historycznie. W plenerze, możemy zobaczyć eksponaty o większych gabarytach wykonane przez miejscowych rzemieślników z okresu XIX i XX wieku.  Znaleźć tu można również kilka  potężnych głazów jak i mniejszych, sprowadzonych z różnych miejsc  naszego kraju i zagranicy.DSC_0017
Po dwóch latach działalności muzeum, nastąpił uroczysty akt religijnego poświęcenia  placówki w dniu 30 listopada 1989 roku przez księży Marianów.
W 2017 roku muzeum obchodzi 30-lecie swojego istnienia.

Ekspozycja:

DSC_0091W pierwszej sali o powierzchni 12 m2  znajdują się spreparowane zwierzęta, które najczęściej były ofiarami wypadków drogowych, oraz różnego rodzaju skamieliny i minerały.

W drugiej sali o powierzchni 37 m2 zgromadzono oryginalne zabytki w tym kule armatnie pochodzące z okresu bitwy pod Warką z 1656 roku wykopane podczas badań archeologicznych w miejscu pobojowiska oraz współczesne drewniane rzeźby autorstwa ludowych artystów. Osobną część ekspozycji stanowi prezentacja strojów zakonnych dominikanów i bernardynów podobnych do oryginalnych XVII-wiecznych ubiorów noszonych przez zakonników mających niegdyś swe siedziby w Nowej Jerozolimie (obecnej Górze Kalwarii) (bernardyni od 1670 roku, dominikanie od 1671 roku) oraz tradycyjnego ubioru męskiego górali sądeckich nawiązującego do podobnego stroju używanego przez św. ojca Stanisława Papczyńskiego. DSC_0141Najbardziej charakterystycznym elementem dekoracyjnym pozostaje jednak eliptyczna mozaika ułożona z kamieni pochodzących z ponad 45 krajów świata o wymiarach 2,50 x 1,90 m i wadze 1000 kg. Kamienie zostały skatalogowane z podaniem odrębnych numerów i miejsc pochodzenia. Inwentarz wszystkich obiektów został włączony do zbiorów muzealnych. Wśród eksponowanych kamieni można wyróżnić: dolomit, gnejs, kwarcyt, krzem, trawertyn, łupkę, granit, marmur armeński.

W trzeciej sali o powierzchni 27 m2  zaplanowano ekspozycję dawnych przedmiotów codziennego użytku będących na wyposażeniu zarówno XIX i XX-wiecznych mieszkańców Góry Kalwarii jak i okolicznych wsi. Wśród nich wyodrębnić należy m.in. drewniane i metalowe tary, żelazka na tzw. „duszę i węgle”, kosze z wikliny. DSC_0162Istotnym akcentem pozostaje również oryginalny strój kolejarza pochodzący z okresu międzywojennego oraz stół wykonany z jednego płata dębu liczącego około 500 lat. Natomiast do mozaiki z kamieni umieszczonej w drugiej sali nawiązuje ekspozycja zasuszonych okazów roślin pochodzących z obszaru obecnego Izraela i Palestyny oraz innych krajów a wśród nich fragmenty drzewa oliwnego, eukaliptusa, cedru, palmy (wraz z owocami daktylowca) i bananowca.
 

W czwartej sali większość eksponatów dotyczy przeszłości Nowej Jerozolimy (obecnej Góry Kalwarii). Są to repliki starych dokumentów, znaczących dekretów nadawanych przez królów dla kościelnego miasta Nowej Jerozolimy – dziś Góry Kalwarii, współczesne fotograficzne kopie oryginalnych XIX-wiecznych portretów dobrodziejów miasta, autorstwa m.in. Jana Matejki. Wyróżnić należy m.in. podobiznę Jana III Sobieskiego, Augusta II Wettina, Augusta III Wettina, Stanisława Leszczyńskiego oraz faksymile najważniejszych dokumentów miejskich w tym m.in. przywileju praw miejskich nadanego przez króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego, 26 lutego 1670 roku i przywileju fundacyjnego wystawionego przez biskupa poznańskiego Stefana Wierzbowskiego, 1 stycznia 1672 roku. DSC_0126Ponadto w tejże sali znajdują się na manekinach mundury wojska polskiego z okresu lat 1950-1975. Są również elementy uzbrojenia wydobyte z ziemi gospodarstwa Stanisława Jarosza: trzy rodzaje pistoletów, karabin mauser, amunicja artyleryjska, karabinowa, pistoletowa jak i wyposażenie osobiste żołnierzy. Natomiast w szklanej gablocie usytuowanej w kolejnej części pomieszczenia znajdują się pamiątki ceramiczne, roślinne i inne z południowych krajów. Godnym obejrzenia jest również zasób płyt gramofonowych z utworami Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Johannesa Brahmsa, Franciszka Liszta, Franza Schuberta i innych (muzyka organowa), ośmiotomowy zbiór miesięczników kaznodziejski, pt. Nowa Biblioteka Kaznodziejska. Miesięcznik homiletyczny, pod red. ks. dr Jana Kicińskiego, (Poznań 1934) wykorzystywany na różne okoliczności. Ponadto uwagę zwiedzających zwraca szereg innych eksponatów.

 

 

 

LCK(1)

ZP

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2012 - Gmina Góra Kalwaria