logo_herb_kolor

  

nowajerozolima -- kopia
 

 

PRĄD ZE SŁOŃCA - OTWARTE SPOTKANIE

10.02.2020

12:37

Piotr

ulotka-k02Zastanawiacie się Państwo nad montażem paneli fotowoltaicznych na swoim domu?

Zapraszamy na spotkanie ze znaną już na lokalnym rynku firmą, która postara się odpowiedzieć na pytanie jak zrobić to taniej i wyjaśni w jaki sposób pozyskać dotację z rządowego programu „Mój Prąd”.

WKRÓTCE RUSZA NABÓR DO GMINNYCH PRZEDSZKOLI

07.02.2020

10:33

Piotr

Rekrutacja_baner_glownyGóra Kalwaria dołączyła w tym roku do gmin, które prowadzą wyłącznie elektroniczny nabór do publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. Rodzice będą mogli korzystać z systemu od 24 lutego.

Elektroniczna rekrutacja dotyczy dzieci, które do tej pory nie uczęszczały do samorządowych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w naszej gminie. Jeżeli kilkulatek w ubiegłym roku był już przedszkolakiem w którejś z publicznych placówek, jego rodzice do 17 lutego w odpowiednim przedszkolu/oddziale przedszkolnym muszą złożyć pisemne oświadczenie o tym, że chcą, aby w kolejnym roku opieka wychowawcza nad ich pociechą była kontynuowana.

Otwarcie naboru i spotkanie dla rodziców

Rekrutacja na rok szkolny 2020/2021 będzie przeprowadzona z wykorzystaniem aplikacji Nabór Przedszkola firmy VULCAN. Od 24 lutego (od godz. 8.00) na stronie www.gorakalwaria.przedszkola.vnabor.pl rodzice będą mieli możliwość składania wniosków o przyjęcie ich dzieci do przedszkola/oddziału przedszkolnego. Etap wprowadzania wniosków oraz składania dokumentów w wersji papierowej do placówki pierwszego wyboru zakończy się 13 marca o godz. 15.00.

Także 24 lutego o godz. 19.00 w sali sportowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących (ul. ks. Sajny 16) odbędzie się spotkanie dla rodziców, którzy chcą wiedzieć więcej o ofercie poszczególnych publicznych przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych (i mają związane z tym pytania). Będzie można także dowiedzieć się wszystkiego o elektronicznej rekrutacji.

Lista zakwalifikowanych oraz nabór uzupełniający

3 kwietnia o godz. 15.00 na stronie www.gorakalwaria.przedszkola.vnabor.pl zostanie opublikowana lista dzieci zakwalifikowanych do poszczególnych placówek. Następnie w dniach 6-8 kwietnia rodzice będą musieli w konkretnej placówce złożyć oświadczenie potwierdzające, że chcą aby ich dziecko uczęszczało do przedszkola/oddziału przedszkolnego, do którego zostało przyjęte.

W dniach 16-27 kwietnia odbędzie się rekrutacja uzupełniająca, również elektroniczna. Szczegóły znajdują się na załączonej ulotce.
Ulotka przedszkola_strona1Ulotka przedszkola_strona2

SZKOLNA PO NOWEMU. RUSZYŁA PRZEBUDOWA

05.02.2020

14:46

Robert

szkolnaDziś (5 lutego) rozpoczęła się przebudowa ulicy Szkolnej w Baniosze (zdjęcie poglądowe). Inwestycja, prowadzona na zlecenie gminy, polega m.in na wymianie asfaltowej nawierzchni, budowie ścieżki rowerowej i nowego chodnika. Za utrudnienia przepraszamy.

GMINNA OŚWIATA POD LUPĄ WŁODARZY

05.02.2020

13:40

Piotr

debata_oswiatowa_wwwSamorząd Góry Kalwarii w poniedziałek spotkał się na debacie poświęconej gminnej oświacie.

Uczestnicy spotkania – głównie gminni radni oraz dyrektorzy szkół - zapoznali się z danymi opisującymi obecną sytuację placówek edukacyjnych oraz z przewidywaniami co do ilości uczniów na przestrzeni 10 lat. Po prezentacji przedstawionej przez wiceburmistrza Mateusza Baja dyskutowano przede wszystkim nad koniecznymi inwestycjami. Głos zabrali dyrektorzy szkół w Czersku, Czaplinku, Kątach i „dwójki” w Górze Kalwarii. Każda z tych placówek zmaga się z problemami lokalowymi. Wiadomo, że jako pierwsza rozbudowywana będzie szkoła w Kątach.

W poniedziałek głośno wybrzmiał jeszcze problem wynagrodzeń nauczycieli (chodzi o tzw. dodatek motywacyjny do pensji zasadniczej, wypłacany przez gminę). Dyrektorzy wskazywali, że niższe – w porównaniu z sąsiednimi gminami – uposażenia powodują trudności w znalezieniu nauczycieli. „Będą budynki, a nie będzie miał kto w nich uczyć” - wyrażali obawy.

Burmistrz Arkadiusz Strzyżewski podkreślał, że na początku kadencji włodarze mieli ambitny program szybszej rozbudowy placówek, rozpoczęli też rozmowy nad zwiększeniem dodatków motywacyjnych. Jednak plany te pokrzyżowały głównie ubiegłoroczne rządowe podwyżki wynagrodzeń nauczycielskich, za którymi do budżetu gminy nie popłynęły odpowiednie pieniądze (w przypadku gminy Góra Kalwaria to około 8 mln zł rocznie). To oznacza kolejny wzrost wydatków samorządu na utrzymanie oświaty. W ubiegłym roku gmina dołożyła do systemu edukacji 16 mln zł (o tyle za niska była subwencja z budżetu państwa), o 3 mln zł więcej niż w 2018 r. W tę kwotę nie wliczono wydatków inwestycyjnych.

Uczestnicy spotkania zgodzili się, że debatę o szkolnictwie trzeba kontynuować, bo trzeba m.in. ustalić kolejność na liście inwestycji oświatowych, gdy „budżetowa kołdra” stała się zbyt krótka.

MOC FERYJNYCH ATRAKCJI

05.02.2020

08:36

Robert

FERIE_2020Ferie_bibliotekaferie_OKferie_Osir

ZOSTAW 1 PROC. PODATKU W GMINIE GÓRA KALWARIA

31.01.2020

10:16

Robert

1proc.2Zachęcamy, by 1 procent podatku PIT przekazać mieszkańcom gminy Góra Kalwaria i miejscowym organizacjom.

Aby ułatwić Państwu taki krok, urząd miasta stworzył Bazę 1%. Zawiera ona dane osób i podmiotów, które potrzebują wsparcia i się do nas zgłosiły. Baza jest dostępna na stronie www.gorakalwaria.pl.

Jak przekazać 1 proc.? Wystarczy, wypełniając deklarację podatkową, podać odpowiedni numer KRS, określoną kwotę i ewentualnie konkretny cel. Następnie Urząd Skarbowy zadba, aby te środki trafiły nie do budżetu państwa, lecz do tego, kto potrzebuje pomocy.

 


SzymonJakubAlanGabrysiaJuliaZuzannaKasiaOskarWojtusAleksanderMagdaKasjanaNadstalDawidKlaudiaKorona2Bartlomiej

PODZIĘKOWANIE

31.01.2020

09:38

Piotr

Serdecznie dziekujemy1

OŚWIADCZENIE W SPRAWIE DALSZEJ WSPÓŁPRACY ZE SCHRONISKIEM "NA PALUCHU"

30.01.2020

15:58

Piotr

PSY_list_burmistrza

STRAŻY MIEJSKIEJ WOLNO ZAJRZEĆ DO PIECA

30.01.2020

12:00

Piotr

smogSmog szkodzi nam wszystkim, szczególne pyły PM10, PM2,5 i benzoalfapiren w głównej mierze emitowane przez paleniska domowe.

Przypominamy, że od listopada 2017 roku na Mazowszu obowiązuje uchwała, która zakazuje palenia paliwem najgorszej jakości, czyli mułami i fitokoncentratami węglowymi, węglem brunatnym oraz miałem węglowym o uziarnieniu 0-3 mm oraz mokrym drewnem. Przede wszystkim nie wolno spalać odpadów, do których zaliczają się też meble. Niezastosowanie się do tych zakazów jest zagrożone mandatem do 500 zł lub karą grzywny do 5000 zł.

Straż miejska w Górze Kalwarii dokonuje doraźnych kontroli posesji, których właściciele są podejrzani o spalanie opału złej jakości oraz odpadów. Strażnicy zostali również przeszkoleni w pobieraniu próbek popiołów z paleniska w celu wysłania ich do laboratorium. W naszej gminie już były przypadki, w których udowodniono mieszkańcom, że spalali odpady i paliwo nieodpowiedniej jakości.

Straż miejska ma uprawnienia do przeprowadzenia kontroli na posesjach w godz. 6-22. Zgodnie z art. 225 kodeksu karnego, udaremnianie lub utrudnianie przeprowadzenia kontroli jest przestępstwem zagrożonym karą aresztu.

STARTUJĄ ROBOTY PRZY KS. SAJNY. NOWY PLAC MA BYĆ GOTOWY PRZED ŚWIĘTAMI

24.10.2017

11:09

Robert

skwer-sajny1-wwwUwaga, we wtorek 24 października rusza przebudowa skweru przy ul. ks. Sajny w Górze Kalwarii. Prace mają się zakończyć do 20 grudnia. Z góry przepraszamy mieszkańców za utrudnienia.

Przebudowana zostanie też uliczka za placem. Dojazd do stojących przy niej budynków będzie zapewniony, choć utrudniony.

Odpady w Gminie

21.01.2013

14:20

Anna

Urząd Miasta i Gminy Góra Kalwaria uprzejmie informuje, że uruchomiono nową stronę internetową poświęconą gospodarce odpadami oraz ochronie środowiska http://www.gorakalwaria.odpadywgminie.com .

Na stronie znajdziecie Państwo informacje na temat wdrażanego nowego systemu gospodarowania odpadami. Zapraszamy Państwa do odwiedzania naszej strony poprzez ikonę umieszczoną na stronie urzędu.
1...2

1proc.2

szczesniak_1

prawnik pierwszego kontaktu

e_urzad_ikona

Ochrona danych

Sprawdz stan powietrza

BP_GK-19

 

WYL

logo-karta-seniora

Evenio_baner

LCK(1)

ZP

LPM-logo-2018-rgb

Partnerzy:

 zpwc1-k_i_s_logo

Miasta partnerskie:

carworzelcampagna

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2012 - Gmina Góra Kalwaria