logo_herb_kolor

  

nowajerozolima -- kopia
 

 

MŁODZIEŻOWA RADA GMINY ROZPOCZĘŁA DWULETNIĄ KADENCJĘ

28.02.2020

14:53

Piotr

Mlodziezowa_Rada_GminyUczniowie wszystkich szkół podstawowych, a także ponadpodstawowych w naszej gminie wybrali 21 swoich reprezentantów. W środę złożyli oni uroczyste ślubowanie.

Młodsi radni byli wybierani w szkołach spośród uczniów klas VI-VIII. Razem ze starszymi kolegami i koleżankami będą oni pełnili rolę doradczą dla Burmistrza i Rady Miejskiej. Ponadto celem istnienia Młodzieżowej Rady Gminy jest edukowanie nastolatków. Być może niektórzy z nich w przyszłości zasiądą w dorosłym samorządzie.

Podczas środowej sesji Rady Miejskiej młodzi rajcy złożyli ślubowanie i odebrali akty powołania. Na pierwszym posiedzeniu MRG, 16 marca, młodzież wybierze spośród swojego grona przewodniczącego, dwóch jego zastępców oraz rzecznika.

BISKUPIE STEFANIE, DZIĘKUJEMY!

27.02.2020

21:06

Robert

obchody10Uhonorowaniem wybitnych mieszkańców, koncertem i biegiem Góra Kalwaria uczciła swe 350. urodziny.

– Jesteśmy wdzięczni, że powołałeś do życia nasze ukochane miasto. Że zbudowałeś nasz dom. Dom, w którym jest nam dobrze i z którym wiążemy naszą przyszłość. Biskupie Stefanie, dziękujemy! Niech nam żyje Góra Kalwaria! – wołał 26 lutego przed ratuszem burmistrz Arkadiusz Strzyżewski.

Właśnie 26 lutego – 1670 roku – na wniosek biskupa Stefana Wierzbowskiego, właściciela wsi Góra, król Michał Korybut Wiśniowiecki pisemnie zezwolił na powstanie tu miasta Nowa Jerozolima, które w XIX zaczęło być nazywane Górą Kalwarią.

– Górę zakupiłeś, biskupie Stefanie, jako miejsce spustoszone i wyludnione wskutek potopu szwedzkiego. Gdybyś nie zdecydował się na taki krok, zapewne wieś zniknęłaby z mapy Rzeczpospolitej. Ale ty Górę nie tylko ocaliłeś. Postanowiłeś uczynić z niej miasto absolutnie wyjątkowe: sanktuarium Męki Pańskiej przypominające Jerozolimę z czasów Chrystusa. Twój śmiały zamiar się urzeczywistnił. Powstał jeden z najważniejszych ośrodków pielgrzymkowych w Polsce – przypominał burmistrz zgromadzonym przy ul. Ratuszowej.

GÓRA KALWARIA ZAWSZE SIĘ PODNOSIŁA

Przed ratuszem, przy kolumnach, odsłonięto tablicę poświęconą biskupowi Wierzbowskiemu. To jednocześnie kamień węgielny pod budowę pomnika założyciela miasta. Oprócz Arkadiusza Strzyżewskiego odsłonięcia dokonali: Wojciech Prus-Wiśniowski (prezes Towarzystwa Miłośników Góry Kalwarii i Czerska, które wystąpiło z inicjatywą wzniesienia pomnika) oraz ksiądz proboszcz Andrzej Jerominek i Marcin Niedziółka (przedstawiciele społecznego komitetu budowy monumentu).

Tablicę ufundował Wiesław Wilczyński z Kątów. Wykonana jest z marmuru świętokrzyskiego, podobnie jak płyta, którą przykryty był pierwotny grób bp. Wierzbowskiego (w nieistniejącym już kościele na terenie obecnego cmentarza parafialnego). Dziś płyta ta znajduje się przed wejściem do kościoła Na Górce. Właśnie w tej świątyni, w podziemiach, spoczywa XVII-wieczny hierarcha. W dniu jubileuszu 350-lecia kwiaty na sarkofagu złożyli przedstawiciele samorządu, parafii i Towarzystwa Miłośników Góry Kalwarii i Czerska.

Po zakończeniu plenerowej ceremonii odbyła się w Ośrodku Kultury uroczysta sesja Rady Miejskiej. Lokalnym władzom i mieszkańcom pogratulowali parlamentarzyści: wicemarszałek Senatu Michał Kamiński oraz posłanki Kamila Gasiuk-Pihowicz i Bożena Żelazowska. Obecni byli przedstawiciele samorządów województwa, powiatu i sąsiednich gmin. Odczytano też list gratulacyjny od premiera Mateusza Morawieckiego.

– Dzięki mieszkańcom i samorządowcom to miasto pięknie się rozwija. Życzę kolejnych sukcesów. Niech będzie to miejsce, gdzie spełniają się aspiracje. Do przodu, Góro Kalwario! – przemawiał Michał Kamiński.

– Góra Kalwaria to wieloletnie twórcze współistnienie dwóch religii: chrześcijańskiej i żydowskiej. Myślę, że tak cenne dziedzictwo przyniesie miastu jeszcze wiele korzyści – dodała Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Z kolei przewodniczący Rady Miejskiej Jan Rokita podkreślał, że nasza mała ojczyzna przez wieki „upadała i podnosiła się”. – To dzięki niezłomnej woli mieszkańców. Mimo wojen, powstań oni zawsze potrafili budować Górę Kalwarię od nowa – zaznaczał.

Premier Morawiecki natomiast stwierdził w swoim liście: „Tutaj, w Górze Kalwarii, udowadniacie, że potencjał naszego państwa leży nie tylko w największych ośrodkach, ale i w lokalnych społecznościach”.

Listy gratulacyjne (wszystkie zamieszczamy pod artykułem) przesłali też m.in. wojewoda Konstanty Radziwiłł oraz marszałek województwa Adam Struzik, który ponadto przyznał gminie Góra Kalwaria medal Pro Masovia za wkład w rozwój Mazowsza. Wręczyła go na sesji posłanka Bożena Żelazowska.

RYNEK IMIENIA ZAŁOŻYCIELA

Gminni radni podczas obrad uhonorowali – jednogłośnie – dwóch wybitnych mieszkańców. Ks. Zygmunt Sajna, proboszcz Góry Kalwarii zamordowany przez hitlerowców, otrzymał tytuł Zasłużony dla Góry Kalwarii (medal odebrał ks. Andrzej Jerominek). Zaś bp. Stefan Wierzbowski został patronem kalwaryjskiego rynku. Renata Przybylska, nauczycielka w kalwaryjskim liceum im. ks. Sajny, kreśląc sylwetkę dawnego proboszcza, podała niezwykłą ciekawostkę: warszawskie seminarium duchowne, które ukończył Zygmunt Sajna, współtworzył biskup Wierzbowski.

Uroczystość w Ośrodku Kultury uatrakcyjnili akordeonista Dariusz Świnoga (dostał owację na stojąco) oraz... król Michał Korybut Wiśniowiecki, który odczytał swą zgodę na założenie miasta, a także XVIII-wieczny wiersz o Nowej Jerozolimie autorstwa bp. Ignacego Krasickiego. W czasie sesji wygłoszono również wiersz o Górze Kalwarii napisany przez mieszkańca, Tadeusza Sasa.

Na koniec, wieczorem, bp. Wierzbowskiemu hołd oddano na sportowo. Prawie 80 mieszkańców (w tym burmistrz Strzyżewski) wzięło udział w honorowym II Biegu Stefana. Dystans liczył niemal 5 km, a najmłodszym uczestnikiem był Bartek z Góry Kalwarii, mający zaledwie 9 lat.

GALERIA ZDJĘĆ

Premier-listWojewoda-listWojewodztwo-listLesznowola-list(1)

PROGRAM "CZYSTE POWIETRZE" - ODWIEDŹ PUNKT KONSULTACYJNY

26.02.2020

15:40

Piotr

post FB PCP2Planujecie przeprowadzić termomodernizację domu?

Przypominamy, że w naszej gminie działa punkt konsultacyjny Programu "Czyste Powietrze, jeden z nielicznych w okolicy.

SPOTKANIE KONSULTACYJNE W SPRAWIE KONCEPCJI AUTOSTRADY DO CPK

24.02.2020

16:55

Piotr

autostradaZapraszamy na otwarte spotkanie konsultacyjne związane z alternatywnymi przebiegami Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej (OAW), proponowanymi przez spółkę Centralny Port Komunikacyjny (CPK). Odbędzie się ono 3 marca w godz. 17.00-19.00 w Ośrodku Kultury w Górze Kalwarii.

Spotkanie organizują władze gminy Góra Kalwaria, aby poznać opinię mieszkańców na temat pomysłu budowy szosy szybkiego ruchu na północ od miasta i ustalić wspólne stanowisko.

Spółka CPK w żaden oficjalny sposób nie poinformowała burmistrza ani urzędu o prowadzonych przez siebie konsultacjach Strategicznego Studium Lokalizacyjnego. Gmina nie otrzymała również oficjalną drogą map, na których byłyby dokładnie naniesione proponowane przebiegi obwodnicy autostradowej. O wspomnianych konsultacjach na stronie www.cpk.pl władze, podobnie jak Mieszkańcy, dowiedziały się z doniesień internetowych. Wiedza włodarzy na ten temat również opiera się na ogólnodostępnych materiałach.

Gmina próbowała zaprosić na wtorkowe spotkanie przedstawicieli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad i CPK. Przedstawiciel spółki poinformował nas, że właśnie w tym celu uruchomiono elektroniczne konsultacje, aby CPK nie musiało uczestniczyć w spotkaniach konsultacyjnych w poszczególnych gminach. Z kolei GDDKiA przekonuje, że na tym etapie nie uczestniczy w spotkaniach o OAW, ponieważ Strategiczne Studium Lokalizacyjne to opracowanie CPK i to spółka prowadzi dalsze prace nad nim.

Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK zapowiedział, że „każda ze zgłoszonych uwag zostanie sprawdzona przez specjalistów w sposób drobiazgowy. W ten sposób dowiemy się, które z zaproponowanych zmian są merytorycznie uzasadnione i zostaną wprowadzone w życie”.

Konsultacje prowadzone przez spółkę potrwają do 10 marca 2020 r.

OD MARCA W PONIEDZIAŁKI URZĄD CZYNNY 10 GODZIN

21.02.2020

09:56

Robert

urzad-ponMamy dla Państwa kolejne udogodnienie. Wydłużamy czas pracy w obu budynkach urzędu gminy (czyli przy 3 Maja i Ratuszowej).

Otóż w poniedziałki zamykamy godzinę później. Urząd czynny będzie zatem od 8.00 do 18.00.

W pozostałe dni tygodnia godziny pracy się nie zmieniają:
▪️ od wtorku do czwartku 8:00–16:00,
▪️ w piątek 8:00–15:00.

Uwaga, zmiana wchodzi w życie 2 marca. I jest ona pilotażowa: obowiązuje do końca czerwca. Dodatkową poniedziałkową godzinę wprowadzimy na stałe, jeśli przyniesie ona wzrost liczby interesantów.

WESPRZYJMY JANKA Z SZYMANOWA!

21.02.2020

08:20

Robert

plakat4„Pokonaj swoje słabości, biegnij dla Jasia!”. Pod takim hasłem odbędzie się charytatywna impreza w podkonstancińskim Kawęczynku – JANmagedon.

Pieniądze wesprą Jana Gossa, mieszkańca Szymanowa w naszej gminie. Są potrzebne, by przeprowadzić operację wydłużenia kości nogi 14-latka. Zabieg kosztuje ponad 150 tys. zł. Wydarzenie zostanie zorganizowane 8 marca na terenie strażackim w Kawęczynku. Atrakcji co niemiara! M.in. bieg z przeszkodami, ognisko, kąpiel z morsami, pokaz szermierki i loteria.

URODZINY GÓRY KALWARII. 350 LAT OD NADANIA PRAW MIEJSKICH

19.02.2020

10:38

Robert

uroczystoscZapraszamy na obchody rocznicy założenia naszego miasta. Odbędą się 26 lutego. Czyli dokładnie 350 lat po tym, jak król Michał Korybut Wiśniowiecki, na wniosek biskupa Stefana Wierzbowskiego, nadał prawa miejskie wsi Góra.

Na trzy sposoby upamiętnimy w środę ten wyjątkowy jubileusz. Najpierw, o godz. 17.00, nastąpi odsłonięcie przy ratuszu pamiątkowej tablicy. Będzie ona poświęcona założycielowi i fundatorowi Góry Kalwarii – biskupowi Stefanowi Wierzbowskiemu (który spoczywa po drugiej stronie rynku, w kościele Na Górce).

Następnie, o godz. 18.00, zorganizowana zostanie w Ośrodku Kultury uroczysta sesja Rady Miejskiej. Radni zagłosują nad dwoma projektami uchwał: o nadaniu rynkowi imienia bp. Wierzbowskiego i o uhonorowaniu tytułem Zasłużony dla Góry Kalwarii błogosławionego księdza Zygmunta Sajny, proboszcza tutejszej parafii w latach 1938–1940 (za swoją patriotyczną aktywność został rozstrzelany przez niemieckiego okupanta). Będzie mieć też miejsca wykład o założycielu Góry Kalwarii, który wygłosi Jan Rokita, przewodniczący Rady Miejskiej.

W programie posiedzenia również występ wybitnego akordeonisty Dariusza Świnogi, zatytułowany „Od Bacha do Musorgskiego”, a także… wizyta króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego.

Na koniec, o godz. 19.30, rozegrany zostanie honorowy II Bieg Stefana na dystansie 5 km (start obok hali sportowej przy ul. por. Białka). Wszyscy uczestnicy otrzymają koszulki i pamiątkowe medale. Zapisy pod nr. tel. 22 727 48 61 do 24 lutego. Regulamin: www.osirgorakalwaria.pl.

W LUTYM I MARCU POBIEGNIJ HONOROWO

18.02.2020

10:34

Robert

Bieg-Stefana-plakatwilczym_tropem_2020Dwa honorowe biegi odbędą się w Górze Kalwarii w najbliższym czasie.

Bieg Stefana

▪️ 26 lutego (350. rocznica nadania praw miejskich Górze Kalwarii)
▪️ dystans: 5 km
▪️ wpisowe 15 zł (w dniu biegu 25 zł)

Tropem Wilczym
▪️ 1 marca (Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych)
▪️ dystans: niespełna 2 km
▪️ udział bezpłatny

Wszyscy uczestnicy obu biegów otrzymają pamiątkowe medale i koszulki. Zapisy pod nr. tel. 22 727 48 61. Szczegóły na www.osirgorakalwaria.pl. Zapraszamy!

GRUNT NA SZÓSTKĘ. A NAWET NA SIÓDEMKĘ

17.02.2020

15:40

Robert

DzialkaGmina Góra Kalwaria sprzedaje doskonale położony teren o powierzchni 7777 metrów kwadratowych. Wydaje się, że to pierwszorzędna lokalizacja dla budownictwa wielorodzinnego.

Niezabudowany grunt leży w Górze Kalwarii, przy drogach gminnych (ul. Skierniewicka, ul. Chopina) i szosie powiatowej (ul. Budowlanych), a także w sąsiedztwie trasy krajowej do Warszawy (ul. Pijarska). Na miejscu są wszystkie media. W pobliżu znajdują się: osiedla mieszkaniowe, basen, boiska, zewnętrzna siłownia i plac zabaw, a wkrótce powstanie ośrodek tenisowy. Niedaleko jest również do: sklepów Biedronka i Tesco, publicznego przedszkola i publicznego żłobka, szkoły średniej, a ponadto stacji PKP i przystanku autobusowego w kierunku Warszawy.

Sprzedawana nieruchomość objęta jest planem zagospodarowania przestrzennego z zapisami dla zabudowy wielorodzinnej oraz usługowej jako uzupełniającej. Parametry wynikające z planu:
– maksymalna powierzchnia zabudowy: 40 proc.,
– minimalna powierzchnia biologicznie czynna: 30 proc.,
– wysokość zabudowy: do 15 m.

Cena wywoławcza wynosi 2 490 000 zł + 23% VAT. Termin wpłaty wadium mija 6 kwietnia. Szczegóły pod nr. tel. 22 736 33 37 oraz adresem i.makuch@gorakalwaria.pl. Z ogłoszeniem o przetargu można się zapoznać na stronie bip.gorakalwaria.pl.

O PRZEDSZKOLACH DLA RODZICÓW

17.02.2020

15:34

Robert

RekrutacjaSpecjalnie dla rodziców przedszkolaków i przyszłych przedszkolaków organizujemy spotkanie informacyjne. Będzie dotyczyć trwającej rekrutacji do publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych. Oprócz tego placówki dla maluchów (nie tylko samorządowe) przedstawią swoją ofertę.

Serdecznie zapraszamy:
♦ 24 lutego (poniedziałek),
♦ godz. 19.00,
♦ liceum przy ul. ks. Sajny w Górze Kalwarii (sala gimnastyczna).

ZDOBYLIŚMY DOTACJĘ NA MUZYKĘ I REKREACJĘ

17.02.2020

12:24

Robert

plac-zabawPonad 74 tysiące złotych pozyskała gmina Góra Kalwaria.

Umowę na przekazanie nam unijnego dofinansowania burmistrz Arkadiusz Strzyżewski podpisał 14 lutego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego.

Dotację wydamy na dwa przedsięwzięcia. Obydwa zostaną zrealizowane w Górze Kalwarii w 2020 roku. Na terenie obok basenu rozbudujemy strefę rekreacyjną. Pojawią się urządzenia do uprawiania ćwiczeń street workout oraz urządzenia zabawowe, np. naziemna trampolina. Natomiast w hali sportowej przy ul. por. Białka odbędzie się koncert orkiestry symfonicznej z okazji 350. rocznicy nadania Górze Kalwarii praw miejskich.

Całkowita wartość obu projektów to w sumie 155,5 tys. zł, a zatem dofinansowanie stanowi niemal 50 procent. Reszta pochodzić będzie ze środków własnych gminy.

ROZPOCZYNA SIĘ KWALIFIKACJA WOJSKOWA

16.02.2020

15:10

Robert

wojskoOd 24 lutego do 7 kwietnia 2020 r. w powiecie piaseczyńskim zostanie przeprowadzona kwalifikacja wojskowa, która ma na celu weryfikację młodych ludzi pod kątem ich predyspozycji i stanu zdrowia psychofizycznego dla potrzeb czynnej służby wojskowej.

Harmonogram kwalifikacji wojskowej na terenie powiatu piaseczyńskiego:
• Gmina Piaseczno – 24.02–11.03.2020 r.
• Gmina Góra Kalwaria – 12.03–17.03.2020 r.
• Gmina Lesznowola – 18.03–23.03.2020 r.
• Gmina Konstancin-Jeziorna – 24.03–30.03.2020 r.
• Gmina Tarczyn – 31.03–1.04.2020 r.
• Gmina Prażmów – 2.04–3.04.2020 r.
• Kobiety – 6.04.2020 r.
• Rezerwa – 7.04.2020 r.

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

POBIERZ ALARM112 DLA SWOJEGO BEZPIECZEŃSTWA

14.02.2020

12:57

Piotr

Aplikacja112Dla każdego z nas, ale szczególnie osób głuchych i niedosłyszących, czasowo pozbawionych możliwości mówienia, powstała aplikacja Alarm112.

Można ją bezpłatnie pobrać w sklepach internetowych (Google Play i App Store). Aplikacja zawiera piktogramy, dzięki którym użytkownicy mogą dokonywać zgłoszeń w celu poinformowania odpowiednich służb ratunkowych wraz z określeniem lokalizacji i rodzaju zdarzenia. Po dokonaniu zgłoszenia możliwa jest dwustronna komunikacja pomiędzy operatorem numeru alarmowego i użytkownikiem za pomocą SMS. Może to być przydatne także w sytuacji zagrożenia, kiedy jego uczestnik musi zachować dyskrecję powiadamiając policję. Z poziomu aplikacji można również zadzwonić na numer alarmowy 112.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zapewnia, że wszystkie zgłoszenia dokonane za pośrednictwem Alarm112, podczas których nie będzie możliwości nawiązania komunikacji ze zgłaszającym, są traktowane jako zasadne.

ZAPRASZAMY NA KOLEJNE SZKOLENIE DLA NGO

14.02.2020

11:00

Piotr

SZKOLENIE DLA ORGANIZACJI POZARZADOWYCH

ZADAJ PYTANIA URZĘDNIKOM SKARBÓWKI

13.02.2020

15:00

Piotr

URZAD SKARBOWY W PIASECZNIE ZAPRASZA NA SPOTKANIE informacyjne

1...2

1proc.2

szczesniak_1

prawnik pierwszego kontaktu

e_urzad_ikona

Ochrona danych

Sprawdz stan powietrza

BP_GK-19

 

WYL

logo-karta-seniora

Evenio_baner

LCK(1)

ZP

LPM-logo-2018-rgb

Partnerzy:

 zpwc1-k_i_s_logo

Miasta partnerskie:

carworzelcampagna

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2012 - Gmina Góra Kalwaria